Aj tento rok sme zorganizovali súťaž o najkrajšiu jesennú výzdobu. Úlohou žiakov bolo využiť prírodné materiály (gaštany, tekvice, listy, šišky atď). Žiaci sa tejto výzvy chopili naozaj kreatívne, a tak bolo oceňovanie tých najkrajších naozaj náročné. Najkrajšie jesenné výzdoby sme ocenili rôznymi cenami.
NOVINKY
Odovzdávanie cien za najkrajšiu jesennú výzdobu
- 6
Halloween
Na hodinách anglického jazyka sme už tradične oslávili Halloweensky deň aj tento školský rok. Žiaci sa preobliekli za rôzne masky. V učebni angličtiny ich čakala strašidelná miestnosť s halloweenskou tematikou. Popíjali sme anglický čaj, osladili si život sladkosťami, rozprávali sa o tomto zvyku Keltského pôvodu, posvietili sme si na duchov sviečkami, zaspievali si, zahrali sa, postrašili sme trošku aj našich škôlkarov a zatancovali si. Menší žiaci tancovali, spievali a vyfarbovali, vyššie ročníky sa trošku vystrašili krátkymi hororovými videami.
38
Súťažíme v jazykoch s WocaBee
Naša škola sa zapojila do piateho ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a súťaží sa online v aplikácii na učenie slovíčok - WocaBee (čít. "vokebí"). Žiaci sa v aplikácii učia novú slovnú zásobu vrátane výslovnosti moderným a veľmi efektívnym spôsobom. V súťaži sa hodnotí usilovnosť žiakov v učení cudzích jazykov, meraná počtom bodov získaných za precvičovanie slovíčok. Čím viac žiaci precvičujú, tým viac bodov (za správne odpovede) získajú a viac sa aj naučia. Každá trieda súťaží ako tím, takže v jazykoch sa zlepšujú skutočne všetci žiaci. Aplikácia navyše pracuje s každým žiakom individuálne za pomoci umelej inteligencie a žiaci si ju môžu spustiť na mobile, tablete či počítači.
OZO 2023/2024
Ochranu života a zdravia (OZO) žiaci 5.-9. ročníka absolvovali formou účelového cvičenia, ktoré pozostávalo najskôr z teoretickej časti. Obsah tvorili tri tematické celky: Riešenie mimoriadnych situácii, Zdravotná príprava a Pohyb a pobyt v prírode. Zároveň si žiaci svoje nadobudnuté teoretické vedomosti overili aj v praktickej časti v prírode.
3
Október – mesiac úcty k starším
22.októbra 2023 pri príležitosti Októbra - mesiaca úcty k starším sa žiaci našej školy a deti materskej školy poďakovali seniorom za ich lásku, starostlivosť a opateru. Predstavili sa pásmom hovoreného slova, tanca, básní a piesní. Úcta k starším ľuďom by mala byť prirodzenou súčasťou nášho života, mala by byť spontánna a nenásilná, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú nám, mladším…
6
Medzinárodný deň stromov
Deň stromov sa oslavuje 20. októbra od roku 1872. Aj my sme si tento deň pripomenuli výsadbou dvoch stromov v našom areáli a to lipy a jarabiny. Stromy majú množstvo funkcií. Okrem estetickej funkcie ovplyvňujú miestnu mikroklímu, absorbujú oxid uhličitý, filtrujú znečisťujúce látky v ovzduší, poskytujú tieň, zadržiavajú vodu v krajine, spevňujú pôdu.... Stromy sú naši nemí priatelia, ktorí nám poskytujú viac ako im dávame my a preto ich musíme chrániť.
7
Svetový deň výživy
16. Október - Svetový deň zdravej výživy. Každý školský rok si pripomíname tento deň rôznymi aktivitami. Pod dozorom triednych pani učiteliek žiaci krájali, miešali, stúhali a pripravovali rôzne ovocné a zeleninové šaláty, nátierky a dokonca aj zdravú tortu!
Detičky z Mš si pripravili - ovocné jednohubky
1. - 4. ročník : rybacia pomazánka a ovocný šalát,
2. - 3. ročník : mrkvovo-jablkovo-pomarančový šalát,
5.ročník: mrkvovo-jablkový šalát s medom,
6.ročník: vajíčková pomazánka, avokádová pomazánka,
7.ročník: rybacia pomazánka a ovocný šalát,
8.ročník ovocná torta
9.ročník: riso, šunková pena pomazánka, rybacia pomazánka.
Nezabudnime však že všetko treba jesť s mierou. Stará ľudová múdrosť vraví:
,,Raňajky zjedz sám, obed si rozdeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi".
48
Medzinárodný deň školských knižníc
Dňa 20. októbra sme si v rámci hodín literatúry pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc. Vyučovacie hodiny boli ozvláštnené rôznymi aktivitami, ktorých cieľom bolo priblížiť žiakom krásu literatúry, jej pestrosť, diverzitu, funkcie a predostrieť im možnosti knižníc a ich služieb. Žiaci piateho ročníka si najskôr vyrobili vlastné záložky do kníh a následne sa pustili do čítania rozprávky od Jozefa Cígera-Hronského. Šiestaci sa formou súťaže oboznámili s knižničnými signatúrami a radením kníh v knižniciach. Žiaci siedmeho ročníka, už ako skúsení čitatelia, navštívili materskú školu a malým poslucháčom prečítali rozprávku. Škôlkari rozprávku pozorne počúvali a aktívne sa zapájali do konverzácie, ba dokonca rozprávačov ponúkli sladkým jabĺčkom. Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka diskutovali na tému dôležitosti čítania, rozvíjania čitateľskej gramotnosti a správneho porozumenia textov, ktoré sú bežnou súčasťou života. Potom si v reťazovej postupnosti vybrali knihy zo školskej knižnice a pustili sa do čítania, ktoré v závere hodiny zreferovali.
10
Prednáška o včelách
Dňa 18.10 našu školu navštívil ZOSZV Čaka – základná organizácia slovenského zväzu včelárov. Žiaci sa dozvedeli mnoho dôležitých informácií o výrobe medu. Napríklad aj to, že na produkciu pol kila medu, včely nalietajú až 90 000 kilometrov a navštívia 2 milióny kvetov. Po prednáške ich čakala maškrta vo forme vianočky s chutným medíkom a mliečkom. Veľké Ďakujem patrí Pani Bučkovej a pani Klenkovej za ochutnávku medu a pánovi farárovi za prednášku o mede.
5
Deň s Miláčikom
Svetový deň výživy, ktorý sa stal na našej škole už každoročnou tradíciou, si pripomíname 16. októbra. Zdôrazňuje potrebu zdravého stravovania sa. Týmto dňom započal na našej škole týždeň zdravia. Deti v tento deň čakala zdravá maškrta vo forme Miláčika. Touto akciou sa snažíme poukázať na dôležitosť zdravej stravy, tak veľmi potrebnej pre správny vývoj každého dieťaťa. Za sponzorské Miláčiky ďakujeme pani učiteľke Brockej.
Poznávanie a rozlišovanie drevín v školskom areáli
Žiaci 5. ročníka hodinu biológie absolvovali vonku v školskom areáli, kde sa naučili spoznávať ihličnaté a listnaté stromy podľa kôry, listov, plodov a šišiek. Urobili si aj zbierku šišiek ihličnatých stromov a suchých plodov listnatých stromov.
Svetový deň mlieka v školách
Dňa 27. septembra slávime svetový deň mlieka v školách. Jeho cieľom je upozorniť na význam pitia mlieka a dôležitosť konzumácie mliečnych výrobkov, hlavne deťmi. Naša škola sa zapojila rôznymi aktivitami. Deti si pozreli zaujímavú prezentáciu o mlieku, pri ktorej sa aktívne zapájali do besedy. Žiaci I. stupňa si vyrobili krásne kravičky a naši druhostupniari navrhovali na hodinách výtvarnej výchovy obal na mlieko. Na záver samozrejme nechýbal pre všetkých, pohár zdravého mlieka.
10
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
Dňa 17.10. sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili školského kola olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Absolvovali písomnú časť vo forme online testu a ústnu časť pozostávajúcu z tvorby vlastného textu a prednesu rečníckeho prejavu. E. Bogár a L. Luščík sa stali úspešnými riešiteľmi a L. Orličeková s najvyšším počtom bodov postupuje do ďalšieho kola. Zúčastneným ďakujeme a víťazke srdečne blahoželáme a držíme palce v okresnom kole.
Európsky deň jazykov
Výrok známeho nemeckého filozofa hovorí: ,, Kto hovorí cudzím jazykom len trochu, má z neho väčšiu radosť než ten, kto ho ovláda dobre".
Ovládanie jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že najlepšie sa jazyk učia deti. Majú pružnejšie myslenie, menej zábran, množstvo času a rady napodobňujú, čo im veľmi pomáha.
A prečo spomíname cudzie jazyky?
Dňa 26.9.2023 si naši žiaci na hodinách cudzieho jazyka pripomenuli Európsky deň jazykov. 26. September - Európsky deň jazykov ktorí vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka a jazykov si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú prostredníctvom rôznych aktivít, kvízov, besied či športových aktivít.
Na hodinách Anglického jazyka deti mali možnosť vypočuť si históriu, význam tohto dňa, ako aj prakticky si vypočuť jazyky či pozrieť si písaný cudzojazyčný text. Naučili sa pozdraviť v 27. verziách: ,, Dobrý deň". Taktiež si napísali kvíz o danej téme. Najväčší úspech bol o posluch zahraničných pesničiek v rôznych jazykoch.
Na hodine slovenského jazyka a literatúry žiaci načreli do histórie našej slovenčiny. Postupovali od najstaršieho spoločného jazykového základu cez jednotlivé kľúčové udalosti, až dospeli k súčasnej forme jazyka. Svoje bádanie zaznamenali do mapy vývinu slovenského jazyka a zaznačili kľúčové body.
Na hodine ruského jazyka žiaci diskutovali o prínose jazykového vzdelávania, o príležitostiach a možnostiach, ktoré sa im výučbou cudzích jazykov otvárajú. Potom si zmerali sily v kvíze ,, Ako dobre poznáš jazyky". Žiaci súťažili v 6 družstvách. Víťazmi sa stali dievčatá zo 7. ročníka.
18
Nová preliezka
Na našom školskom dvore nám pribudla nová preliezka. Snažíme sa skrášľovať naše najbližšie okolie, kde deti trávia svoj voľný čas a preto: Obecný úrad na základe žiadosti z Nitrianskeho samosprávneho kraja dostal 800 eur na lezeckú stenu. Obecný úrad sa podieľal sumou 400eur. Ďakujeme veľmi pekne všetkým čo sa zúčastnili na jej realizácíi.
"Veselšia cesta do školy"
Aby sa žiakom ráno veselšie kráčalo po chodníku do školy, pani učiteľky ho spestrili rôznymi zaujímavými maľovanými aktivitami, ktoré môžu využiť nielen žiaci ZŠ, ale aj deti z materskej školy. Z nudného chodníka sa stalo obľúbené miesto, plné aktivít, na ktorom deti radi trávia voľné chvíle.
7
Exkurzia "Cesta do praveku"
Dňa 13.9.2023 sme sa po roku opäť zúčastnili exkurzie pod názvom "Cesta do praveku," kde sme na jednotlivých stanovištiach spoznávali nielen históriu našej obce, ale aj miestnu krajinu. Naša trasa sa začala pred Obecným úradom, kde na nás čakali animátori, ktorí nás sprevádzali počas celého nášho putovania. Začali sme prehliadkou pamätnej izby Martina Čulena, ktorý pôsobil v našej obci ako katolícky kňaz. O jeho živote nám porozprával pán farár Peter Hayden. V našej obci pôsobila aj Jozefína Sablaková, prvá podpredsedníčka Živeny, po ktorej je pomenovaný aj park v Čake. Viac o tejto téme nám zase povedala pani Debnárová z Trávnice. Navštívili sme aj miestny cintorín, kde sú obidvaja pochovaní a uctili sme si ich pamiatku zapálením sviečok. Odtiaľ sme putovali na jednotlivé stanovištia, kde sme sa dozvedeli o rôznych zaujímavostiach našej obce. Každé stanovište bolo spestrené herným plánom, kde sme si preverili aj vedomosti z výkladu. Pán Peter Ostrožík nám priblížil brtníctvo, čiže lesné včelárstvo ako starobylý spôsob získavania včelích produktov. Pri prameni Badica sme sa dozvedeli zaujímavosti z prednášky historika Dr. Piusa o náčelníckej mohyle z mladšej doby bronzovej, náleze stredoeurópskeho významu. Občerstvili sme sa aj chutnými posúchmi z pece, postavenej podľa dobových postupov. Priamo z nej ich pripravila pre všetkých pani Betka Viglašová. O rekonštrukciu pece sa postaral pán Jožko Remeň. Na poslednom stanovišti nás čakali tvorivé dielne ako modelovanie z hliny pod vedením pani Tonky Hindickej, výroba sviečok z voskových medzistienok, o ktoré sa postarala miestna včelárka pani Marcela Bučková. Spestrením exkurzie boli aj športové aktivity a výroba náramkov, ktoré mali na starosti žiaci deviateho ročníka ZŠ.
46
Začiatok školského roka 2023/2024
Septembrom končí leto, čas dovoleniek a prázdnin a začína opäť školský rok plný povinností. Po dvojmesačnej prestávke aj naša škola otvorila svoje brány. Žiaci sa oddýchnutí vracajú do školských lavíc, kde ich vo vynovených triedach vítajú ich učitelia.
7
Učebňa ANJ
V učebni anglického jazyka nám pribudla telefónna búdka- vďaka za pomoc pri tvorbe :)
Skrášľovanie našej školy
Letné prázdniny sme využili aj na skrášlenie vonkajších a vnútorných priestorov školy a aj zborovne. S veľkou chuťou a elánom sme sa pustili do maľovania. Na začiatku sme mali aj obavy, ako to celé zvládneme, ale spoločnými silami sa nám podarilo vytvoriť príjemné a čisté pracovné prostrednie. Okrem toho sme urobili taktiež veľké upratovanie, o ktoré sa postarali všetci nepedagogický zamenstnanci. Pani uciteľky s MŠ a ZŠ vytvorili krásne jesenné spestrenie.
18