25.10.2023 sa v našej materskej škole kreatívne tvorilo z tekvíc, gaštanov, konárikov, lístia a iných jesenných plodov. Rodičia našich škôlķárskych detí boli súčasťou tvorivých dielní a spolu so svojimi deťmi vytvorili krásne a zaujímavé práce s jesennou tematikou. Popri tvorení sme si pochutnávali na napečených dobrotách a pečenej tekvici .
NOVINKY
Jesenné tekvičkovanie 🎃 v MŠ
- 12
Odovzdávanie cien za najkrajšiu jesennú výzdobu
Aj tento rok sme zorganizovali súťaž o najkrajšiu jesennú výzdobu. Úlohou žiakov bolo využiť prírodné materiály (gaštany, tekvice, listy, šišky atď). Žiaci sa tejto výzvy chopili naozaj kreatívne, a tak bolo oceňovanie tých najkrajších naozaj náročné. Najkrajšie jesenné výzdoby sme ocenili rôznymi cenami.
6
Halloween
Na hodinách anglického jazyka sme už tradične oslávili Halloweensky deň aj tento školský rok. Žiaci sa preobliekli za rôzne masky. V učebni angličtiny ich čakala strašidelná miestnosť s halloweenskou tematikou. Popíjali sme anglický čaj, osladili si život sladkosťami, rozprávali sa o tomto zvyku Keltského pôvodu, posvietili sme si na duchov sviečkami, zaspievali si, zahrali sa, postrašili sme trošku aj našich škôlkarov a zatancovali si. Menší žiaci tancovali, spievali a vyfarbovali, vyššie ročníky sa trošku vystrašili krátkymi hororovými videami.
38
OZO 2023/2024
Ochranu života a zdravia (OZO) žiaci 5.-9. ročníka absolvovali formou účelového cvičenia, ktoré pozostávalo najskôr z teoretickej časti. Obsah tvorili tri tematické celky: Riešenie mimoriadnych situácii, Zdravotná príprava a Pohyb a pobyt v prírode. Zároveň si žiaci svoje nadobudnuté teoretické vedomosti overili aj v praktickej časti v prírode.
3
Medzinárodný deň stromov
Deň stromov sa oslavuje 20. októbra od roku 1872. Aj my sme si tento deň pripomenuli výsadbou dvoch stromov v našom areáli a to lipy a jarabiny. Stromy majú množstvo funkcií. Okrem estetickej funkcie ovplyvňujú miestnu mikroklímu, absorbujú oxid uhličitý, filtrujú znečisťujúce látky v ovzduší, poskytujú tieň, zadržiavajú vodu v krajine, spevňujú pôdu.... Stromy sú naši nemí priatelia, ktorí nám poskytujú viac ako im dávame my a preto ich musíme chrániť.
7
Svetový deň výživy
16. Október - Svetový deň zdravej výživy. Každý školský rok si pripomíname tento deň rôznymi aktivitami. Pod dozorom triednych pani učiteliek žiaci krájali, miešali, stúhali a pripravovali rôzne ovocné a zeleninové šaláty, nátierky a dokonca aj zdravú tortu!
Detičky z Mš si pripravili - ovocné jednohubky
1. - 4. ročník : rybacia pomazánka a ovocný šalát,
2. - 3. ročník : mrkvovo-jablkovo-pomarančový šalát,
5.ročník: mrkvovo-jablkový šalát s medom,
6.ročník: vajíčková pomazánka, avokádová pomazánka,
7.ročník: rybacia pomazánka a ovocný šalát,
8.ročník ovocná torta
9.ročník: riso, šunková pena pomazánka, rybacia pomazánka.
Nezabudnime však že všetko treba jesť s mierou. Stará ľudová múdrosť vraví:
,,Raňajky zjedz sám, obed si rozdeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi".
48
Medzinárodný deň školských knižníc
Dňa 20. októbra sme si v rámci hodín literatúry pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc. Vyučovacie hodiny boli ozvláštnené rôznymi aktivitami, ktorých cieľom bolo priblížiť žiakom krásu literatúry, jej pestrosť, diverzitu, funkcie a predostrieť im možnosti knižníc a ich služieb. Žiaci piateho ročníka si najskôr vyrobili vlastné záložky do kníh a následne sa pustili do čítania rozprávky od Jozefa Cígera-Hronského. Šiestaci sa formou súťaže oboznámili s knižničnými signatúrami a radením kníh v knižniciach. Žiaci siedmeho ročníka, už ako skúsení čitatelia, navštívili materskú školu a malým poslucháčom prečítali rozprávku. Škôlkari rozprávku pozorne počúvali a aktívne sa zapájali do konverzácie, ba dokonca rozprávačov ponúkli sladkým jabĺčkom. Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka diskutovali na tému dôležitosti čítania, rozvíjania čitateľskej gramotnosti a správneho porozumenia textov, ktoré sú bežnou súčasťou života. Potom si v reťazovej postupnosti vybrali knihy zo školskej knižnice a pustili sa do čítania, ktoré v závere hodiny zreferovali.
10
Prednáška o včelách
Dňa 18.10 našu školu navštívil ZOSZV Čaka – základná organizácia slovenského zväzu včelárov. Žiaci sa dozvedeli mnoho dôležitých informácií o výrobe medu. Napríklad aj to, že na produkciu pol kila medu, včely nalietajú až 90 000 kilometrov a navštívia 2 milióny kvetov. Po prednáške ich čakala maškrta vo forme vianočky s chutným medíkom a mliečkom. Veľké Ďakujem patrí Pani Bučkovej a pani Klenkovej za ochutnávku medu a pánovi farárovi za prednášku o mede.
5
Deň s Miláčikom
Svetový deň výživy, ktorý sa stal na našej škole už každoročnou tradíciou, si pripomíname 16. októbra. Zdôrazňuje potrebu zdravého stravovania sa. Týmto dňom započal na našej škole týždeň zdravia. Deti v tento deň čakala zdravá maškrta vo forme Miláčika. Touto akciou sa snažíme poukázať na dôležitosť zdravej stravy, tak veľmi potrebnej pre správny vývoj každého dieťaťa. Za sponzorské Miláčiky ďakujeme pani učiteľke Brockej.
Poznávanie a rozlišovanie drevín v školskom areáli
Žiaci 5. ročníka hodinu biológie absolvovali vonku v školskom areáli, kde sa naučili spoznávať ihličnaté a listnaté stromy podľa kôry, listov, plodov a šišiek. Urobili si aj zbierku šišiek ihličnatých stromov a suchých plodov listnatých stromov.
Svetový deň mlieka v školách
Dňa 27. septembra slávime svetový deň mlieka v školách. Jeho cieľom je upozorniť na význam pitia mlieka a dôležitosť konzumácie mliečnych výrobkov, hlavne deťmi. Naša škola sa zapojila rôznymi aktivitami. Deti si pozreli zaujímavú prezentáciu o mlieku, pri ktorej sa aktívne zapájali do besedy. Žiaci I. stupňa si vyrobili krásne kravičky a naši druhostupniari navrhovali na hodinách výtvarnej výchovy obal na mlieko. Na záver samozrejme nechýbal pre všetkých, pohár zdravého mlieka.
10